En tillbakablick

by Henrik on July 24, 2009 · 4 comments

Försäsongsmatcherna har börjat och ”silly season” rasar för fullt. Ändå känns det som att något saknas. Ett tomhål att fylla.

Ah, just ja – undertecknad har ju inte levererat sin sammanfattning av föregående säsong ännu.

Men nu är väntan över. Läs, minns, begrunda, såga, hylla… här är den i alla fall: Säsongen 2008/09 i backspegeln!

Säsongens ”hello, is there anyone out there?”: Nya flashiga Darlington Arena rymmer 25,000 åskådare – men klubben hade under tre tusen i snitt. Ser vi till hela öriket kan som vanligt ingen konkurera med skotska Queens Park. Med ett publiksnitt på 733 åskådare blir nationalarenan Hampden Park lätt lite… ödslig.

Säsongens citat 1: “If you can’t pass the ball properly, a bowl of pasta’s not going to make that much difference!” Harry Redknapp efter att ha släppt på Spurs-spelarnas tidigare diet.

Säsongens samma gamla vanliga: Bara fyra av 43 lag i Premier Leagues historia har vunnit ligan. För fjärde raka säsongen slutade samma kvartett topp-4. Men det kunde ha varit värre. Norr om gränsen är det 24 år sedan ett annat lag än Celtic och Rangers fick lyfta pokalen.

Säsongens borta dåliga, hemma aningen mindre dåliga: Supportrarna till West Bromwich fick förutom nedflyttning nöja sig med en enda bortaseger – på nio månader.

Säsongens hemma dåliga, borta aningen mindre dåliga: Bottenkollegan Hull, som gjorde sin första säsong i högstadivisionen, räddade visserligen kontraktet men får ändå priset som ligasystemets sämsta hemmalag. Blott tre poäng på hemmaplan efter den 6 december och totalt en seger på de 21 avslutande ligamatcherna.

Säsongens sämsta tålamod: Bournemouth sparkade managern Billy Bonds efter bara fyra ligamatcher.

Säsongens mest bortkastade pengar: Liverpool. £20 miljoner. Robbie Keane. Övriga kommentarer överflödiga.

Säsongens snabbaste: Steve Sidwell behövde bara 31 sekunder på sig för att ge Villa ledningen mot Everton. Louis Saha tangerade dock den siffran med sex sekunder när han gav Everton ledningen mot Man Utd i FA-cupfinalen i maj.

Säsongens Sir Alex: Sedan skotten tog över rodret på Old Trafford har han inkasserat 25 titlar – och sett 943 managers få sparken.

Säsongens målorgie: Med 84 mål framåt gav uppflyttade Leicester City sina supportrar många anledningar att jubla denna klubbens första och hittills enda säsong i tredjedivisionen. Men faktum är att Liverpool, med färre spelade matcher, hade ett aningen bättre målsnitt.

Säsongens Charles: Insomnia? N’Zogbia? Fråga inte Joe Kinnear!

Säsongens ”det kunde ha blivit så bra”: Liverpool visade mästarklass – men vann ingenting. (Att bryta Chelseas 86 matcher raka hemmasvit resulterar inte i en medalj…)

Säsongens citat 2: “This is the World Footballer of the Year and his performance tonight in terms of his professionalism, his clowning around, was a disgrace to the game of football. I go back to Pele, Maradona, Best, Charlton, Giles, Law, Keane: would you see Keane do that tonight? No way baby! What they saw tonight was an impersonator, a clown, a self-indulgent idiot.” Mediaprofilen och före detta irländska landslagsmannen Eamonn Dunphy om Christian Ronaldo.

Säsongens datum: Den 31:a augusti stänger transferfönstret. Eller? Det fanns frågetecken över huruvida Man Citys värvning av Robinho, likväl grannens värvning av Berbatov, verkligen slutfördes i tid, men money talks.

Säsongens mest tröttsamma: Poängavdragen. Luton, Bournemouth, Rotherham, Darlington och Stockport fick inte en tabellplacering grundad på de sportsliga resultaten. I Lutons fall resulterade poängavdraget i spel i Conference kommande säsong.

Säsongens fuck off: Joe Kinnear, 61 år, gjorde en högljudd comeback som manager, nu för Newcastle. På en presskonferens kallade han flera journalister ”cunt” och svor inte mindre än 52 gånger på sju minuter.

Säsongens judas: Harry Redknapp – igen. Den här gången bytte han Pompey för Tottenham som dessförinnan hade svarat för klubbens sämsta säsongsinledning någonsin.

Säsongens torraste lakan: Är röda och tillhör Manchester United. Overkliga 24 gånger höll de röda djävlarna tätt bakåt.

Säsongens fru: Harry Redknapp’s. Bättre än Darren Bent, ifall vi ska tro på Harry.

Säsongens kryssare: Swansea City svarade för bedriften att spela oavgjort i nästan varannan ligamatch, något som kostade klubben en plats i play-off. Innan årsskiftet spelade Swansea åtta raka utan att varken vinna eller förlora – en match från Southamptons tre år gamla rekord på nio raka oavgjorda matcher.

Säsongens lagkamrater: Andy Griffin och Ricardo Fuller utbytte ”julklappar” med varandra – mitt under pågående match.

Säsongens bad boys: Millwall gick visserligen inte upp till The Championship men lyckades åtminstone befästa sin position som Englands kanske elakaste lag tack vare 98 varningar och 8 utvisningar.

Säsongens stolpe-ut: Division tre-klubben Brighton räddade kontraktet med tre poäng till godo. Kanske hade det gått bättre om man inte haft 26 bollar i stolpen/ribban under säsongen?

Säsongens ”gud finns nog inte”: Shearer blev inte det lyft som alla geordies hoppats på. Nu väntar resor till Scunthorpe och Peterborough.

Säsongens norrman: Fråga Didier Drogba!

Säsongens citat 3: “Don’t even suggest Plymouth is an easy game. Look at it this way. There’s a greyhound going through a field and he sees a rabbit. The rabbit starts running. The greyhound fancies a bit of snap but the rabbit fancies his life. Who runs the hardest? The rabbit, absolutely. That’s been my view on life.” Wolves manager Big Mick McCarthy.

Säsongens trekant: 2005 spelade Charlton, Norwich och Southampton i Premier League. 2009 spelar dom i League One.

Säsongens hemmalag: Liverpool förlorade inte en ligamatch hemma på Anfield. Lite överraskande var det dock Spurs som släppte in minst mål på hemmaplan (10).

Säsongens flytt (eller nåja…): Colchester United spelade sex raka ligamatcher på nybyggda Colchester Community Stadium innan första segern kom. Överlag innebar flytten ingen succé för East Anglia-laget – halvfulla läktare och statistiskt sett ett av League Ones sämsta hemmalag under säsongen.

Säsongens stål: Det första av de så kallade stålderbyna mellan Sheffield Wednesday och United renderade i två utvisningar och 11 varningar.

Säsongens kollaps: Spel i Champions League blev till en sjätteplats för Aston Villa efter en bedrövlig säsongsavslutning. 2-0-segern på Emirates glömmer vi dock inte.

Säsongen manager: Svenskbekante Roy Hodgson har förvandlat Fulham från en nedflyttningskandidat till ett Europa League-lag. Säsongens sjundeplats var klubbens främsta ligaplacering någonsin. Fram till mars månad var Fulham dessutom Premier Leagues starkaste hemmalag.

Säsongens fördomar att besannas: Var det någon Liverpool-spelare som inte fick sitt Merseyside-hem länsat under säsongen?

Säsongens comeback: Burnley spelar i högstadivisionen igen efter 33 år. Nästa säsong alltså.

Säsongens slutresultat: Spurs och Arsenal var först ut redan i oktober i en match som hade nästan allt. I april följde ytterligare två målorgier som hade allt. I Champions League-returen på Stamford Bridge vände Chelsea 0-2 till 3-2 innan Liverpool på nytt tog ledningen bara för att få se Frank Lampard fastställa resultatet till 4-4 i en av turneringens galnaste matcher någonsin. Veckan efter gjorde Andrej Arsjavin fyra mål för Arsenal mot Liverpool. Men på övertid nekade Yossi Benayoun honom att bli matchhjälte. 4-4 och sju mål i den andra halvleken.

Säsongens jojo: Birmingham byter division för fjärde säsongen i rad. I augusti vankas det Premier League-fotboll på St Andrews igen.

Säsongens förlorare: Under 2008/09 vann Tottenham inte en enda match med Gareth Bale på planen. Ja, faktum är att Bale nu har spelat 25 raka Premier League-matcher för Spurs utan vinst!

Säsongens vändning: 0-2 i halvtid mot Spurs blev till seger 5-2 för Man Utd efter 90 spelade.

Säsongen alla får vara med: Det är inte bara storklubbar som Man Utd som roterar i startelvan. Cheltenham använde sig av 51 spelare – nästan fem kompletta startelvor! – under säsongen. Resultatet? Man åkte ur League One.

Säsongens målkåtaste: Ricky Lambert (Bristol Rovers) och Simon Cox (Swindon) svarade båda för imponerande 29 ligamål vardera.

Säsongens målk…, förlåt, ligans målkåtaste: Ryan Giggs har nu gjort mål i varenda upplaga av Premier League sedan starten. Men årets spelare? I rest my case.

Säsongens domarskandal: I matchen mellan Watford-Reading flaggade linjemannen Nigel Bannister för mål istället för hörna och blev för en vecka Englands kanske mest hånade person. Readings manager tyckte å domarteamets vägnar att det var så genant att han erbjöd att spela om matchen, vilket inte FA accepterade.

Säsongens nollor: Brad Friedel kom upp i 167 raka ligamatcher, Edwin van der Sar höll nollan i 11 raka matcher och David James är sedan i mars Premier Leagues mesta målvakt.

Vad har jag missat? Tillägg tages tacksamt emot nedan!

{ 3 comments… read them below or add one }

kopite July 25, 2009 at 01:27

Säsongens sång: You’re just a fat Purple Aki (Liverpool – Everton ang. Yakubu)
Säsongens överkörning: man u – Liverpool “1 – 4, even Dossena scored.” Can we play you every week?
Säsongens brud: Danielle Lloyd…
Säsongens mercenary: C.Ronaldo
Säsongens lojalaste: The Geordie Boot Boys
Säsongens kyrkogård: Föga förvånande, Old Trafford. Fergie’s right, your fans are shite

layer road July 25, 2009 at 09:35

Att Colchesters skulle få Säsongens flytt (eller nåja…) är väl helt i sin ordning.

Colchester hade ju verkligen svårt på sin nya arena och vann endast sju matcher av 23. Man gjorde bara 21 mål framåt. Då ska man även veta att vi i en match gjorde fem mål och i två matcher gjorde vi tre mål. Det är alltså elva mål på tre matcher så på dom övriga 20 matcherna gjorde vi otroliga tio mål. Försvaren darrar…

Borta gick det däremot mycket bättre då vi var ett av dom bästa bortalagen i L1.

Nu är det ny säsong och nu hoppas vi på ett ointagligt fort som Layer Road en gång var.

Linhem July 25, 2009 at 19:37

Liverpool lånade ut ett par unga förmågor till Leicester och de mest mål i systemetl…hur många mål David Martin(Mv) och Jack Hobbs(Mb) gjorde hör inte till saken.

Säsongens Sämsta förslag – Stevie Gerrard, “Phil Collins”?

Säsongens Ian Dowie – även fast Ian Dowie återvände är han hästlängder ifrån Kuyt.

Säsongens pengakåtaste – Robinho…

Säsongens Spelande tränare – de är få nu för tiden…men Shearer var vass på träning, får Viduka,Owen,Martins och Carroll att likna…Viduka,Owen,Martins och Carroll.

Säsongens “Och vad jobbar du med?” – Dennis Wise…Har han ett visitkort tro?

Leave a Comment

{ 1 trackback }

Previous post:

Next post: